DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

potrava

10 důležitých pravidel pro krmení

  1. Krmivo a pitnou vodu podáváme vždy ráno.
  2. Zrní: na jednoho ptáka asi dvě polévkové lžíce zrní denně. Kromě toho na každého ptáka jeden klas palicového prosa.
  3. Denně čerstvé ovoce a zelenou potravu.
  4. Co nejčastěji svazeček čerstvých  bylin a planých rostlin.
  5. Pravidelně dávat k dispozici čerstvé větvičky.
  6. Každých 4-6 týdnů absolvovat kůru s naklíčeným zrním.
  7. Denně čerstvou pitnou vodu.
  8. Čerstvou potravu kolem poledne odstranit, neboť se rychle kazí.
  9. Nepoškozená semena, která zůstala v krmítku, odstranit jen tehdy, jsou-li znečištěna. Potom vyhrabat prázdné slupky a doplnit zbytek zrnitého krmení.
  10. Hnízdícím ptákům podávat krmivo s vyšším obsahem živočišných bílkovin.

 

Potrava agapornisů

Agapornisové potřebují jako ostatní druhy vyváženou stravu.
Vhodná skladba potravy ovlivňuje pozitivně zdravotní stav našich svěřenců. Nebudu zde uvádět složení všelijakých krmných směsí, ale uvedu zde jednotlivé složky, ze kterých by se měl jídelníček skládat. V zásadě se jedná o čtyři kategorie: voda, zrní, zelené krmení a ovoce-zelenina.

Pitná voda

Samozřejmou složkou potravy je voda. Vodu umisťujeme buď do napáječek připevněných většinou k pletivu a nebo do misek, kde se mohou i koupat. Její čistotu kontrolujeme častěji a v případě zašpinění vyměníme vodu za čerstvou. Voda slouží pro napájení a koupání. Dále se v ní dají rozpouštět některé vitamínové přípravky.

Směs zrní

Proso:

Patří mezi základní zrniny. K dostání je několik druhů - žluté, zelené, červené, bílé. Na barvě nezáleží, protože obsah látek je prakticky stejný. Obsah látek v prosu se blíží ideální hranici poměru bílkovin, tuků a sacharidů. Významný je obsah Fe, vitaminů B1 a B2. Při klíčení se zvyšuje obsah vitaminů A, C, E a minerálů (Na, P, Fe, Mg,...).

Oves:

Další významná složka, rod zahrnuje na 35 druhů. Obsahuje hodnotné bílkoviny, má vyšší obsah tuku než ostatní obiloviny. Dále obsahuje vitaminy B a E, z minerálů Mg, Fe, Zn, Mn. Oves má naopak nedostatek vitaminů A a C. Při klíčení má vysoký obsah jódu.

Pšenice:

Významná potravina pro mnoho obyvatel planety. Obsahuje vitaminy B a E, z minerálů Ca, Fe, P. Největší význam má naklíčená - její klíčky obsahují kompletní řadu vitaminů B, dále vitaminy A, C, D a E, z minerálů Fe, P, Mg, Zn, Ca.

Slunečnice:

Je pěstována v teplejších oblastech mírného pásma. Z vitaminů obsahuje vitamin B a E. Z minerálů to je K, P, Ca, Na, Mg, Fe a Zn. Měla by se podávat v malém množství, protože má vysoký obsah tuku (kolem 45%)!!

Lesknice (kanárské proso):

Pěstuje se v teplejších oblastech, je velice výživná a pro ptáky dobře stravitelná, vyvolává žízeň, proto ptáci častěji pijí. Obsahuje pouze 1% tuku, podává se s tučnějšími zrninami. !!!


Mezi další zrniny patří např. mohár, bér, konopné semeno, kardi, obiloviny, ...... Vždy musíme dávat pozor na obsah tuku v jednotlivých zrninách. Budeme-li ptákům podávat příliš tučnou stravu, tak nám ztuční a stanou se v chovu nepoužitelní. Vysoký příjem tuku působí negativně na játra a tím zkracuje ptákům život. Svým agapornisům míchám zrniny dle dostupnosti, vždy dávám většinu prosa a ovsa a pak přidám trochu slunečnice, kardi, někdy lesknice.....

aktualizováno: 21.05.2015 18:41:01